
Do tytułów niepodlegających VAT zalicza się m.in. dywidendy, kary umowne, odszkodowania, czynności dotyczące zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub sprzedaż wierzytelności własnych.
Czy każdą fakturę trzeba przeanalizować?
Sposób obliczania pre-współczynnika VAT obejmuje dwa etapy:
1) Pierwszy etap - podatnik dokonujący nabycia towarów i usług wykorzystywanych dla celów opodatkowanych VAT i niepodlegających VAT, powinien w pierwszej kolejności przypisać nabycie tych towarów i usług do konkretnego typu działalności. Nabycie przez podatnika w ramach wykonywanej działalności towarów w celu ich odsprzedaży ze stawką 23% powinno zostać zaklasyfikowane do nabycia dla celów opodatkowanych. Może to być dla podatnika czasochłonny etap, który będzie się wiązał z analizą poszczególnych faktur.
2) Drugi etap - dopiero w sytuacji, jeżeli przypisanie nabycia towarów i usług do działalności opodatkowanej i niepodlegającej VAT nie jest możliwe, podatnik ma prawo do zastosowania proporcji podatku naliczonego do odliczenia.
Jak obliczyć proporcję?
Ustawa nie narzuca sposobu przyjęcia proporcji, jednak określenie proporcji powinno odpowiadać specyfice prowadzonej działalności i dokonywanych nabyć. Przykładowo współczynnik może zostać obliczony w oparciu o dane o liczbę godzin pracowników przeznaczonych na wykonywanie poszczególnego typu działalności, obrót z danej działalności lub powierzchnię wykorzystywaną w danej działalności. Zastosowanie proporcji pozwala na obliczenie podatku możliwego do odliczenia (tj. podatku naliczonego).
Jaki jest termin ustalenia pre-współczynnika?
Pre-współczynnik należy obliczyć na początku roku do dnia złożenia pierwszej deklaracji VAT, tj. do 20 lutego (natomiast mali podatnicy do 20 kwietnia), uwzględniając dane z poprzedniego roku podatkowego. Jednak po zakończeniu roku podatkowego podatnik ma obowiązek ponownie obliczyć właściwą proporcję i dokonać korekty podatku naliczonego.
Komentarze
Publikowanie komentarza