Podatnik jest zobowiązany do wystawienia duplikatu faktury VAT w przypadku, gdy faktura ulegnie zniszczeniu albo zaginie. Taki obowiązek nakłada na niego art. 106l ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.).
Podatnik nie może odmówić wystawienia duplikatu faktury, jeżeli nabywca żąda jej wystawienia, nawet w przypadku, gdy płatność za fakturę została już dokonana. Nabywca nie musi się tłumaczyć podatnikowi co się stało z otrzymaną fakturą. Nie ma obowiązku posiadania pisemnego oświadczenia nabywcy o zaginięciu lub zniszczeniu faktury.
Kto może wystawić duplikat faktury?
Podatnik lub upoważniona przez niego osoba wystawia duplikat faktury:
1) na wniosek nabywcy - zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika,
2) zgodnie z danymi znajdującymi się w fakturze będącej w posiadaniu nabywcy.
Jakie dane powinna zawierać ponownie wystawiona faktura?
Ponownie wystawiona faktura powinna zawierać słowo "DUPLIKAT" oraz datę jej wystawienia. Wystawiony duplikat uznaje się za równoprawny normalnej faktury VAT. Na podstawie duplikatu podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Jaki jest termin wystawienia duplikatu faktury?
W przepisach nie został podany termin na wystawienie duplikatu faktury. W praktyce duplikaty wystawiane są niezwłocznie od dnia, w którym otrzymano prośbę wystawienia takiego dokumentu.
Komentarze
Publikowanie komentarza