Podatek u źródła pobierany jest od niektórych przychodów osiąganych przez podatników objętych ograniczonym obowiązkiem podatkowym (tzw. nierezydentów) w formie ryczałtu. Nierezydentami są osoby, które mają miejsce zamieszkania poza granicami Polski (osoby fizyczne) lub mają siedzibę za granicą (osoby prawne lub inne podmioty). Do nierezydentów zalicza się również znajdujące się za granicą oddziały, przedstawicielstwa i przedsiębiorstwa utworzone przez rezydentów.
Od jakich przychodów pobierany jest podatek u źródła?
Podatek u źródła pobierany jest od wypłacanych za granicę płatności dotyczący m.in.:
- dywidend - 19%
- odsetek - 20%
- należności licencyjnych - 20%
- świadczenia usług niematerialnych - 20%
Podatek pobierany jest według stawek określonych w przepisach polskich przez podmioty, które przyznają takie należności, o ile nie zostało to określone inaczej w umowach międzynarodowych zawartych pomiędzy poszczególnymi krajami w sprawie unikania podwójnego opodatkowania. Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania przewidują niższe stawki opodatkowania, a niekiedy nawet zwolnienie z podatku.
Kiedy można zastosować niższe stawki podatku u źródła?
Podatnicy mogą skorzystać z obniżonych stawek opodatkowania określonych w tych umowach, pod warunkiem, że posiadają tzw. certyfikat rezydencji. Certyfikat rezydencji jest dokumentem poświadczającym miejsce siedziby podatnika do celów podatkowych, wydawany jest na wniosek podatnika przez właściwy organ administracji podatkowej.
Kto powinien pobrać podatek u źródła?
Do pobrania podatku dochodowego w formie ryczałtu zobowiązani są polscy przedsiębiorcy, którzy wypłacają dywidendy, odsetki, należności licencyjne lub inne należności z tytułu świadczenia usług niematerialnych zagranicznemu podmiotowi.
Podatnik polski jako płatnik podatku u źródła odpowiada za prawidłowe ustalenie podstawy opodatkowania oraz stawki podatku, obliczenie podatku oraz terminowe wpłacenie podatku do właściwego dla siebie urzędu skarbowego.
Podatnik zagraniczny otrzymuje kwotę netto danego przychodu, tj. pomniejszoną o kwotę zatrzymanego podatku u źródła.
Niestety w sieci nie można znaleźć nic więcej na temat certyfikatu rezydencji, a chętnie bym poczytał o tym.
OdpowiedzUsuń