Podatnicy, którzy używają osobowy samochód służbowy dla celów prowadzonej działalności mają prawo do odliczenia 100% podatku VAT. Odliczenie VAT może dotyczyć zarówno wydatków związanych z nabyciem samochodu, jak i wydatków eksploatacyjnych (m.in. za zakup paliwa, kosztów napraw, przeglądów).
Możliwość odliczenia pełnej wartości podatku VAT przysługuje podatnikowi pod warunkiem dopełnienia formalnych obowiązków, do których należy zaliczyć:
- obowiązek złożenia druku VAT-26 „Informacja o pojazdach samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej” do urzędu skarbowego,
- obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu (kilometrówki do VAT),
- konieczność sporządzenia regulaminu użytkowania pojazdów w firmie.
Jaki jest termin na złożenie VAT-26?
Zgłoszenie VAT-26 należy złożyć do właściwego urzędu skarbowego nie później niż w terminie 7 dni licząc od dnia, w którym został poniesiony pierwszy wydatek związany z samochodem podlegającym zgłoszenie. Jeżeli podatnik nie dochowa powyższego terminu, nie będzie jemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych przed dniem przekazania tego zgłoszenia do urzędu skarbowego.
Przykład odliczenia podatku VAT.
Podatnik nabył w dniu 1 czerwca 2016 roku samochód osobowy, który wprowadził do ewidencji środków trwałych. Podatnik dokonał zgłoszenia VAT-26 w dniu 10 czerwca 2016 roku. Od kiedy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia VAT?
W związku z tym, że nie został dochowany ustawowy termin do złożenia informacji VAT-26 do urzędu skarbowego, podatnikowi będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT od wydatków poniesionych od dnia 10 czerwca 2016 roku.
Komentarze
Publikowanie komentarza