Otrzymaną wpłatę od klienta przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonania usługi należy udokumentować poprzez wystawienie faktury VAT zaliczki według podstawowej zasady dokumentowania sprzedaży dla celów podatku VAT. Wpłata może dotyczyć zaliczki, zadatku lub raty i w każdym z tych przypadku obowiązek podatkowy u podatnika powstanie z chwilą otrzymania kwoty (np. poprzez potwierdzenie uznania kwoty na rachunku bankowym).
Powyższa zasada nie ma zastosowania w przypadku czynności wymienionych w art. 19a ust 6 pkt 4 ustawy o podatku od towarów i usług, tj. m.in.:
- usługi najmu
- usługi dzierżawy
- usługi leasingu
- ochrona osób i mienia
- usługi dozoru
Obowiązek podatkowy dla tych czynności powstanie w momencie
wystawienia faktury, ale nie później niż z upływem terminu płatności. Dotyczy to także wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów (WDT). Jeżeli klient wpłaci zaliczkę tytułem kosztów usługi najmu, usługi ochrony lub innych usług wymienionych powyżej, u podatnika nie powstanie obowiązek podatkowy oraz obowiązek wystawienia faktury VAT zaliczki.
Jaki jest termin wystawienia faktury VAT zaliczki?
Fakturę VAT zaliczki należy wystawić nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy. Każdą fakturę można wystawić przed dniem dokonania dostawy towaru lub wykonania usługi. Podobnie faktura zaliczkowa może zostać wystawiona przed otrzymaniem zapłaty, jednak nie wcześniej niż 30 dni przed jej otrzymaniem.
Kiedy nie trzeba wystawiać faktur zaliczkowych?
Obowiązek wystawienia faktury zaliczki nie dotyczy sytuacji, w które otrzymano wpłatę od osoby fizycznej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Należy jednak pamiętać, że nie zwalnia to podatnika z obowiązku ujawnienia transakcji w rejestrze VAT oraz deklaracji VAT. Pomimo, że w tym przypadku podatnik nie ma obowiązku wystawienia faktury, to powstanie u tego podatnika obowiązek podatkowy.
Komentarze
Publikowanie komentarza