Przy umowie zlecenia obowiązują odmienne zasady odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w porównaniu do umów o pracę. Obowiązek przekazania składek na Fundusz Pracy przy umowie zlecenia dotyczy sytuacji, w której spełnione zostały łącznie poniższe dwa warunki:
- Zleceniobiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu z tytułu umowy o pracę
- Podstawa wymiaru składek na obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe, w przeliczeniu na okres miesiąca, jest co najmniej równa kwocie minimalnego wynagrodzenia za pracę
- W sytuacji, kiedy nie został spełniony jeden z powyższych warunków
- Zleceniodawca, który nie zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę, nie ma obowiązku odprowadzania składek na Fundusz Pracy, nawet jeżeli spełnione zostały powyższe dwa warunki przez zleceniobiorcę.
- Jeżeli zleceniobiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu w sytuacji, gdy oprócz umowy zlecenia zawarł umowę o pracę z innym pracodawcą z wynagrodzeniem co najmniej równym kwocie minimalnego wynagrodzenia.
- W przypadku zleceniobiorcy, którego podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w danym miesiącu jest niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, spełniającym warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z innych tytułów (np. z tytułu drugiej umowy zlecenia)
Składka na Fundusz Pracy wynosi 2,45% podstawy wymiaru i jest potrącana z wynagrodzenia pracownika. Pracodawca powinien co miesiąc naliczyć i odprowadzić składkę na FP i wykazać ją w deklaracji ZUS DRA.
Składki na FP są opłacane w takich samych terminach jak składki na ubezpieczenia społeczne, tj.:
- do 10 dnia następnego miesiąca przez osoby fizyczne opłacające składki wyłącznie za siebie
- do 15 dnia następnego miesiąca jeżeli zatrudniamy pracowników.
Komentarze
Prześlij komentarz