Inwentaryzację zapasów przeprowadza się według ustawy o rachunkowości raz w roku lub raz na dwa lata, jeżeli zapasy przechowywane są na terenie strzeżonym. Obowiązek ten dotyczy również zapasów obcych, które składowane są w magazynie danej jednostki.
Czym są zapasy obce?
Przykładami zapasów obcych mogą być:
- towary przyjęte w komis,
- sprzedane lecz nieodebrane towary,
- opakowania zwrotne (np. palety do transportu wyrobów gotowych),
- inne towary lub materiały przechowywane na ustalony okres w innej jednostce.
Jak przeprowadzić inwentaryzację zapasów obcych?
Komitet Standardów Rachunkowości przyjął uchwałą nr 5/2016 w dniu 16 kwietnia 2016 r. stanowisko w sprawie inwentaryzacji drogą spisu z natury zapasów materiałów, towarów, wyrobów gotowych i półproduktów. Stanowisko Komitetu Standardów Rachunkowości obowiązuje od dnia 28 lipca 2016 roku i zawiera wskazówki dotyczące kwestii problematycznych związanych z inwentaryzacją zapasów w drodze spisu z natury. Stanowisko obejmuje również inwentaryzację obcych zapasów, jeżeli podlegają one składowaniu i są objęte ewidencją księgową.
Inwentaryzację zapasów należących do jednostki, które znajdują się poza jednostką przeprowadza się drogą porównania z dokumentacją spisu z natury lub poprzez porównanie z otrzymanym potwierdzeniem ilości zapasów.
Jaka jednostka powinna zinwentaryzować zapasy?
Przykład. Spółka ALFA sprzedała towary o wartości 5 000 zł jednostce BETA w dniu 28 grudnia 2015 roku. Towary zostały odebrane przez spółkę BETA w dniu 3 stycznia 2016 roku. W dniu 31 grudnia 2015 roku towary znajdowały się w magazynie należącym do Spółki ALFA. W tym samym dniu została przeprowadzona inwentaryzacja zapasów składowanych w magazynie ALFA.
Za inwentaryzację wszystkich zapasów znajdujących się w magazynie ALFA odpowiedzialna jest ta jednostka. Dotyczy to również towarów, które zostały sprzedane, ale odebrane w styczniu. W takim przypadku kierownik jednostki ALFA powinien dokonać spisu z natury towarów należących do BETA zgodnie z ustawą o rachunkowości. Wyniki tej inwentaryzacji zatwierdzone przez komisję inwentaryzacyjną należy przesłać do BETA. Spółka BETA powinna porównać stan ilościowy spisanych zapasów z danymi w księgach rachunkowych oraz ująć ewentualne niedobory lub nadwyżki zapasów.
Jeżeli nie jest możliwe przeprowadzenie inwentaryzacji w powyższy sposób, należy porównać dane w księgach rachunkowych z odpowiednimi dokumentami oraz zweryfikować wartość tych składników.
Obowiązek spisu z natury zapasów obcych nie dotyczy jednostek świadczących usługi pocztowe, transportowe, spedycyjne i składowania.
Dla mnie inwentaryzacja była ogromnym koszmarem. Przez lata nic się nie zgadzało. W końcu udało się uzyskać dostęp do nowych programów, które umożliwiają przechowywanie ogromnej ilości danych. Jeśli szukasz takich rozwiązań, koniecznie zobacz w sieci jakie nowe programy erp i dla Księgowych są dostępne i z jakich możemy skorzystać.
OdpowiedzUsuńTak naprawdę to trzeba przyznać, że wiele osób wprowadza nowoczesne technologie w swojej firmie i ja pomyślałabym również o takiej opcji, jak wdrożenie systemu ERP. Ktoś z Was miał z tym cokolwiek do czynienia? Z czym wiąże się taki system klasy ERP? Poszperałam trochę i tutaj https://www.anegis.com/pl znalazłam dość dużo ciekawych podpowiedzi. Może ktoś jest w stanie dodać też coś od siebie? Zależy mi na takich opiniach i radach osób, które faktycznie miały z tym cokolwiek do czynienia.
OdpowiedzUsuńWiesz co? Bardzo pomocne informacje, no i nie ukrywam, że z pewnością sobie z nich wszystkich skorzystam, jeśli tylko będzie możliwość i okazja. Osobiście często zastanawiam się nad różnymi możliwościami, ale na ten moment najbardziej interesuje mnie automatyka do mojej firmy. Wiem, że możliwości i systemów jest bardzo dużo, ale chyba na początek najważniejsze jest to, aby znaleźć odpowiednich dostawców i możliwości, aby wszystko działało sprawnie i przede wszystkim dokładnie. Życzcie mi powodzenia!
OdpowiedzUsuń