Podatnicy na żądanie nabywcy towaru lub usługi mają obowiązek wystawienia faktury. Nabywca powinien jednak zgłosić taką potrzebę w określonym w ustawie o podatku od towarów i usług terminie. Podatnikowi, który nie posiada faktury, a jedynie paragon, co do zasady nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z takiej faktury. Nie dotyczy to sytuacji określonych w tej ustawie (np. w przypadku posiadania biletów za przejazdy transportem publicznym).
Termin wystawienia faktury został uregulowany w art. 106b ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.). Przedsiębiorca świadczący usługi lub sprzedawca towarów na żądanie nabywcy zobligowany jest do wystawienia faktury VAT sprzedaży w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty. Obowiązek wystawienia faktury dotyczy także sprzedaży zwolnionej z podatku VAT.
Przykład obliczania terminu dla wystawienia faktury do paragonu.
Osoba fizyczna niebędąca podatnikiem podatku VAT nabyła towar w dniu 10 czerwca 2016 roku. Sprzedaż została udokumentowana paragonem z kasy fiskalnej. W dniu 12 września 2016 roku klient zwrócił się do sprzedawcy z żądaniem wystawienie faktury do otrzymanego paragonu w dniu 10 czerwca. Czy sprzedawca ma obowiązek wystawienia faktury VAT sprzedaży w powyższym przypadku?
Sprzedawca powinien wystawić fakturę VAT sprzedaży w podanym przykładzie. Termin wystawienia faktury rozpoczął swój bieg w dniu 30 czerwca i skończy się 30 września. Zgłoszenie w dniu 10 czerwca daje nabywcy prawo żądania wystawienia faktury.
Przy wystawieniu faktury VAT do paragonu należy dochować poniższych terminów:
- fakturę wystawia się nie później niż do 15. dnia kolejnego miesiąca - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;
- fakturę wystawia się nie później niż do 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania - jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.
Jeżeli prośba nabywcy wpłynęła po upływie 3 miesięcy, przedsiębiorca nie musi wystawić faktury od paragonu.
Kiedyś chyba ten czas był krótszy. 3 miesiące to dość długi okres czasu :)
OdpowiedzUsuńDo 2013 roku termin ten był krótszy dla przedsiębiorcy-nabywcy i wynosił tylko 7 dni. Od początku 2014 roku okres wydłużył się do 3 miesięcy :)
UsuńDzień dobry wszystkim , bardzo fajny blog, dużo się z niego dowiedziałem, oby tak dalej! Chciałem również powiedzieć że 3 miesiące to bardzo dużo, czy jak wystawiam fakturę z terminem płatności to coś zmienia?
UsuńNie ma znaczenia w tej sytuacji termin płatności wskazany na fakturze. Okres 3-miesięczny dla wystawienia faktury uzależniony jest od dostarczenia towaru lub wykonania usługi, chyba że otrzymano zapłatę jeszcze przed dokonaniem dostawy.
UsuńOj, to wystawianie faktur to potrafi nieźle dać w kość. Zwłaszcza jak ma się tego naprawdę sporo. Dobrze że są firmy jak ifirma ,które dają możliwość załatwienia tych aspektów online, pomagając przy tym niesamowicie. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie w obecnej chwili działać w inny sposób.
OdpowiedzUsuń