Polityka rachunkowości to podstawowy dokument w jednostkach stosujących przepisy ustawy o rachunkowości (Dz.U. 1994 nr 121 poz. 591), określający zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych. Za sporządzenie tego dokumentu odpowiada kierownik jednostki, tj. dla przykładu w spółce akcyjnej oraz spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będzie to zarząd, w spółce cywilnej - wspólnicy prowadzący sprawy spółki, w spółce komandytowej - komplementariuszy prowadzących sprawy spółki.
Polityka rachunkowości powinna zostać sporządzona w języku polskim i zawierać w szczególności informację dotyczące:
Polityka rachunkowości powinna zostać sporządzona w języku polskim i zawierać w szczególności informację dotyczące:
2. metod wyceny aktywów i pasywów oraz ustalania wyniku finansowego;
3. sposobu prowadzenia ksiąg rachunkowych, w tym co najmniej:
a) zakładowego planu kont, ustalającego wykaz kont księgi głównej, przyjęte zasady klasyfikacji zdarzeń, zasady prowadzenia kont ksiąg pomocniczych oraz ich powiązania z kontami księgi głównej;
b) wykazu ksiąg rachunkowych, a przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera - wykazu zbiorów danych tworzących księgi rachunkowe na informatycznych nośnikach danych z określeniem ich struktury, wzajemnych powiązań oraz ich funkcji w organizacji całości ksiąg rachunkowych i w procesach przetwarzania danych;
c) opisu systemu przetwarzania danych, a przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera - opis systemu informatycznego, określenie wersji oprogramowania i daty rozpoczęcia jego eksploatacji;
4. systemu służącego ochronie danych i ich zbiorów, w tym dowodów księgowych, ksiąg rachunkowych i innych dokumentów stanowiących podstawę dokonanych zapisów.
Obowiązek przygotowania zasad rachunkowości dotyczy m.in. mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:
1) spółek handlowych (osobowych i kapitałowych, w tym również w organizacji) oraz spółek cywilnych, z zastrzeżeniem pkt 2, a także innych osób prawnych, z wyjątkiem Skarbu Państwa i Narodowego Banku Polskiego,
2) osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro,
3) jednostek organizacyjnych działających na podstawie Prawa bankowego, przepisów o obrocie papierami wartościowymi, przepisów o funduszach inwestycyjnych, przepisów o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej, przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych lub przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, bez względu na wielkość przychodów,
4) jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, z wyjątkiem spółek, o których mowa w pkt 1 i 2.
Warto zauważyć, że ustawa o rachunkowości nie przewiduje wzoru polityki rachunkowości, nie występuje jeden wzór tego dokumentu. W ustawie o rachunkowości zostały wymienione jedynie informacje, które powinna jednostka zawrzeć w takim dokumencie. W zależności od wielkości jednostki polityka rachunkowości może mieć od kilkunastu do kilkudziesięciu stron lub więcej.
Prowadzenie ksiąg rachunkowych powinno odbywać się zgodnie z przyjętymi w jednostce postanowieniami. Kierownictwo jednostki jest zobowiązane do okresowej weryfikacji polityki rachunkowości, a w razie konieczności również jej aktualizacji.
Bardzo przydatny artykuł, dzięki! Niestety, dla mnie kwestie księgowości pozostają wciąż czarną magią, zaczęłam więc korzystać z usług księgowego. Była to naprawdę dobra decyzja, koniec z bałaganem w papierach :) Dla zainteresowanych, polecam zerknąć na http://jezak.pl/en/services/.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam!
Znam to. Nigdy nie byłam dobra w liczbach i rozumieniu tych wszystkich zawiłości. Niestety mieszkam w małej miejscowości i ciężko tu było na miejscu znaleźć jakąś księgową czy biuro podatkowe. I natrafiłam na księgowość online. Dla mnie to świetne rozwiązanie. Możecie sprawdzić sami na stronie www firmy.
OdpowiedzUsuńWarto skorzystać z usług www.eRachuba.pl - świetnie znają się na księgowości.
OdpowiedzUsuńDzień dobry, polecają Państwo różne firmy, wiec chciałabym się dopytać o jakieś biuro z Wrocławia. Planujemy przekształcenie firmy w spółkę i widzę, że wiążę się to z prowadzeniem pełnej księgowości. Czy ktoś korzysta może z oferty księgowość spółki wrocław i mógłby się pokusić o słowo komentarza na temat przebiegu współpracy?
OdpowiedzUsuńDzień dobry,
UsuńDzisiaj natknęłam się na państwa wpis. Prowadzę niewielkie biuro rachunkowe i serdecznie zapraszam do współpracy.
Chętnie odpowiem na pytania.
Pozdrawiam
Helena Tomaszewska
Mam bardzo interesującą ofertę dla firm, chciałbym Wam polecić stronę https://www.crowe.com/pl/services/outsourcing-uslug-ksiegowych . Firma Crowe świadczy usługi księgowe oraz doradcze na całym świecie, ciesząc sie bardzo pozytywną opinią wśród klientów.
OdpowiedzUsuń