Odpisy aktualizujące tworzy się na należności zagrożone i nieściągalne, czyli takie, których odzyskanie przez przedsiębiorstwo staje się wątpliwe. Niemal każde przedsiębiorstwo spotkało się z trudnościami w ściągalności należności. Dla zminimalizowania ciężaru finansowego dla podatników, została przewidziana możliwość zaklasyfikowania odpisów aktualizujących wartość należności jako kosztów uzyskania przychodów w ściśle określonych sytuacjach.
Które odpisy aktualizujące mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów?
Odpisy aktualizujące mogą zostać ujęte w kosztach uzyskania przychodów, przy spełnieniu poniższych warunków:
- Należności, na które dokonano odpisów były uprzednio zaliczone do przychodów należnych,
- Nieściągalność należności została odpowiednio uprawdopodobniona.
Jak uprawdopodobnić nieściągalności należności?
Według art. 23 ust. 3 updof i art. 16 ust. 2a pkt 1 updop, nieściągalność wierzytelności uznaje się za uprawdopodobnioną, w szczególności gdy:
- dłużnik został wykreślony z ewidencji działalności gospodarczej, postawiony w stan likwidacji lub została ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku, albo
- zostało wszczęte postępowanie upadłościowe z możliwością zawarcia układu w rozumieniu przepisów prawa upadłościowego i naprawczego lub na wniosek dłużnika zostało wszczęte postępowanie ugodowe w rozumieniu przepisów o restrukturyzacji finansowej przedsiębiorstw i banków, albo
- wierzytelność została zasądzona prawomocnym orzeczeniem sądu i skierowana na drogę postępowania egzekucyjnego, albo
- wierzytelność jest kwestionowana przez dłużnika, na drodze powództwa sądowego.
Podane powyżej przykłady okoliczności uprawdopodabniających nieściągalność wierzytelności nie są katalogiem zamkniętym. Podatnicy mogą również wykazać nieściągalność wierzytelności również w inny, akceptowany przez fiskusa, sposób.
Przykład ujęcia odpisów w kosztach uzyskania przychodów
Podatnik w grudniu 2016 roku wystawił fakturę sprzedaży z dwutygodniowym terminem płatności i wydał towar. Wartość sprzedaży wynosiła 1.000 zł netto (bez VAT) i została ujęta w przychodach z działalności gospodarczej. Odbiorca nie dokonał płatności, wobec tego w sierpniu 2017 r. wierzytelność potwierdzoną prawomocnym wyrokiem sądu podatnik skierował do egzekucji.
Czy podatnik może uwzględnić odpis w kosztach uzyskania przychodów?
W związku ze spełnieniem obydwu warunków, tj. uprzednim ujęciem należności jako przychodów podatkowych oraz uprawdopodobnieniem nieściągalności należności (wierzytelność została skierowana na drogę powództwa sądowego) podatnikowi przysługuje możliwość ujęcia odpisu aktualizującego w kosztach uzyskania przychodów. Najwcześniejszym miesiącem, w którym podatnik będzie mógł ująć odpisy w kosztach, będzie sierpień 2017, tj. miesiąc dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej.
Rzeczowo i konkretnie napisany artykuł. Tak trochę zbaczając z tematu, ma ktoś z Was jakieś porady jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów? Zastanawiam się nad jakimś programem, działającym online, do prowadzenia księgowości. Najbardziej przekonuje mnie oferta ifirmy. Program wygląda na nowoczesny i wygodny w użytkowaniu, do tego cena nie jest wysoka.
OdpowiedzUsuńJa teraz będę przenosiła się do Wrocławia i szukam jakiegoś małego biura do obsługi kpir w 1-os firmie. Czy komuś tutaj jest może znana przypadkiem Pani Cyburt - http://www.ec-biuro-rachunkowe.pl/o-mnie/? To w sumie pierwsza sensowniejsza oferta, która mi się teraz nawinęła.
OdpowiedzUsuńŚwietny wpis. Ja jednak mam niewiele wspólnego z księgowością, dlatego powierzam ją specjalistą w swoim fachu. Uważam, że Biuro rachunkowe w Krakowie jest wręcz niezastąpione.
OdpowiedzUsuńW prowadzeniu działalności jest tyle ważnych i różnych tematów do sprawdzenia i zrealizowania, że naprawdę bardzo ciężko samemu wszystkim się zająć. W takich wypadkach niezastąpione jest korzystanie z różnych pomocy i na pewno taką pomoc można uzyskać od Pla.partners . To fachowe doradztwo zarówno dla mniejszych, jak i większych firm, więc jak najbardziej każdy może skorzystać, jeśli potrzebuje pomocy w różnych sektorze. Warto zerknąć i zorientować się, w jaki sposób firma pracuje i w jakich kwestiach doradza.
OdpowiedzUsuń